Fotogalerie

Pokles poševních stěn

V následujících kazuistikách postupně představujeme různé stupně poklesu poševních stěn (včetně fotodokumentace), tak, jak se objevují v jednotlivých obdobích života ženy. Proces poklesu od zdravé pochvy až po úplný prolaps (kazuistika č. 4) lze ve velké míře ovlivnit právě laserovou rejuvenací, ideálně v kombinaci s cvičením a posilováním pánevního dna.

Kazuistika č.1
23 letá žena, bez anamnézy těhotenství či porodu. V poloze vleže na zádech je patrná neporušenost pánevního dna a poševní stěny. Poševní vchod zůstává i v této poloze pevný a uzavřený. Bez problému s močovou inkontinencí.

Kazuistika 1

Kazuistika č.2

29 letá žena s anamnézou prodlouženého vaginálního porodu velkého plodu, dítě vážilo 4150g. Patrné rozvolnění v oblasti poševního vchodu, který lehce zeje a pokles poševních stěn a to zejména vyklenutí přední poševní stěny. Nespokojenost při pohlavním styku, nedostatečný prožitek partnerů. Únik moči prakticky při každém kýchnutí či zakašlání, velký problém při cvičení. Opět vhodná kombinace cvičení a zejména laserové rejuvenace, která dokáže celý problém zlepšit a zastavit další zhoršování stavu. Při další progresi již nutná operační léčba

Kazuistika 2

Kazuistika č.3

45 letá žena, v anamnéze 1 vaginální porod před 12 lety (dítě 3100g), lehká forma chronického kašle v rámci onemocnění asthma bronchiale. Pokles již tak výrazný, že dochází k částečnému vytlačování poševních stěn před rodidla. Dochází k otěru o spodní prádlo, výraznému dyskomfortu v oblasti genitálu a strádání v oblasti sexuálního styku. Výrazná močová inkontinence, nejen při kašli a kýchání, ale i např. při zvednutí z lehu do sedu. Problém se zácpou. Stav je nutné již řešit operační plastickou úpravou poševních stěn. Cvičení a laserová rejuvenace však vhodná po zhojení jako prevence opakování.

Kazuistika 3

Kazuistika č.4

54 letá žena s komplexním prolapsem pochvy a dělohy před rodidla. V anamnéza 2 vaginální porody. Stav je důsledkem zanedbání péče ze strany pacientky, neboť žena nebyla 5 let vyšetřena na gynekologii. Močová inkontinence s nutností trvalého nošení inkontinenčních vložek. Situaci bylo možné předejít, nyní je však jediným možným řešením složitá „závěsná“ operace s dlouhou rekonvalescencí.

Kazuistika 4