Operační laser

CO2 laser má široké spektrum využití v celé řadě operačních zákroků. K těm nejčastějším patří odstraňování různých kožních či slizničních výrůstků, névů, bradaviček atd. Principem odstranění je „odpaření“ požadovaného výrůstku CO2 paprskem. Díky tomu je celý zákrok velmi šetrný, ale zároveň nesmírně efektivní. Je nutné vzít v úvahu, že každý má individuální schopnosti hojení. Obecně však lze říci, že výsledky hojení po laserovém ošetření jsou vynikající a zpravidla nezůstávají v místě ošetření téměř žádné změny. Obrovskou výhodou je to, že ošetřené plochy nemají tendenci k jizvení. Pouze u velmi rozsáhlých a hlubokých ošetření mohou zůstávat změny a to nejčastěji ve formě změny pigmentace (zesvětlení) zhojených ploch, které však nepůsobí ošetřenému žádné potíže a tkáň je zcela plnohodnotná.

Hojení po laseru je specifické a mírně odlišné od jiných chirurgických metod. Ošetřené plochy se postupně pokrývají žlutavým sekretem, který může být mylně považován za hnisání. Je to zcela standardní průběh hojení a nevyžaduje žádné speciální opatření (a už vůbec ne antibiotickou léčbu – ani lokální, ani celkovou). Pokud si nejste jisti, zda hojení probíhá správně, kontaktujte nás. V rámci hojení je vhodné dodržovat zvýšenou intimní hygienu, často se sprchovat, používat mýdlo. Pro hojení rozsáhlejších ošetřených ploch je vhodné provádět oplachy černým čajem či lokálně aplikovat přípravek Hemagel.

V oblasti ženského genitálu je laser možné použít v celé řadě indikací. Výborný je v odstraňování tzv. polypů, což jsou výrůstky, vznikající nejčastěji v pochvě a na vulvě v místech po operacích či porodních poranění (v místě nástřihu). Skvělý je rovněž při úpravě hymenu (pannenské blány) zejména v situacích, kdy je hymen vrozeně tužší a neumožňuje pohlavní styk. Použít jej lze i v některých plastických úpravách genitálu např. úprava malých stydkých pysků.

Operační laser Fraxis

Condylomata acuminata – genitální bradavice

Nejčastějším ošetřením v gynekologické oblasti je odstranění genitálních bradavic – tzv. kondylomat. Pečlivé odstranění bradavic je jedním z faktorů, které snižují pravděpodobnost recidivy tohoto onemocnění. Laserové ošetření kondylomat je vůbec tou nejlepší metodou, jak toto nepříjemné a recidivující onemocnění šetrně, ale zároveň dokonale odstranit. I přes precizní ošetření je třeba stále myslet na to, že se jedná o virové onemocnění a pro snížení pravděpodobnosti recidivy je třeba řada dalších opatření (protivirové léky a potravinové doplňky, očkování proti HPV atd.).

Laserem však můžeme odstranit z rodidel celou řadu jiných výrůstků a névů. Vždy je však vhodné podstoupit konzultaci stran vhodnosti laserového ošetření. Některé névy mohou být potenciálně nebezpečné a je nutné je odstranit klasicky skalpelem a poslat na histologické vyšetření. Před každým laserovým ošetřením automaticky dané onemocnění vyšetříme, zhodnotíme, a pokud není k laserovému odstranění vhodné, pak jej neprovedeme a navrhneme jiný postup.

Laserová vaporizace děložního čípku – řešení obtěžujících hlenovitých výtoků

Další indikací k použití CO2 laseru jsou situace, kdy žena trpí opakovanými a obtěžujícími výtoky, které jsou způsobeny hlenící strukturou děložního čípku. Jde o situaci, kdy na povrchu děložního čípku se vyskytuje nadměrné množství hlenových žlázek, které produkují hojné množství sekretu. Ženu potom obtěžuje silný hlenovitý výtok, který však nezpůsobuje žádné další potíže, jako například svědění, pálení atd. Laserovým ošetřením děložního čípku dojde k významnému omezení produkce sekretu z děložního čípku. Zároveň je však ošetření vůči děložnímu čípku velmi šetrné a bezpečné a nezanechává žádné následky.

Výkon je vhodné dělat těsně po menses se provádí bez anestezie. Většina žen v průběhu zákroku necítí nic, některé vnímají intenzivnější pocit tepla uvnitř pochvy. Celý výkon trvá do 10 minut. Na povrchu čípku se vytvoří stroupek, který se poté postupně odhojuje. Po celou dobu hojení, které trvá cca měsíc, je zákaz pohlavního styku a koupání. Sprchování je samozřejmě dovoleno. Hojení může být provázeno drobným špiněním. Po zahojení je množství sekretu produkovaného děložním čípkem významně menší. Výkon je možno dle potřeby i opakovat. Před každým ošetřením je však nutné provést speciální vyšetření s event. odběrem vzorků s posouzením vhodnosti tohoto zákroku.

Ceny zákroků najdete v sekci ceník.

Další informace o CO2 laseru Fraxis a videa z drobných zákroku naleznete na tomto odkazu: http://bp-medical.cz/cz/kategorie/lekarske-co2-lasery/41/