Frakční resurfacing

Co je to frakční resurfacing?

Jedná se o laserový zákrok, kdy se pomocí speciální hlavice na předem určené místo (nejčastěji kůže) aplikuje velké množství drobných laserových paprsků velmi hustě vedle sebe. To způsobí, že na ošetřené ploše dojde k odpaření povrchové vrstvy starších buněk. V rámci následného hojení se tvoří vrstva nových buněk, které překryjí ošetřenou plochu. Vedlejším efektem prohřátí tkáně laserem je pak stimulace tvorby tkáňového kolagenu. Ve výsledku je pak ošetřená kůže pevnější, napnutější a má výrazně mladistvější vzhled.

Kde se resurfacing používá?

Použití této metody je vhodné všude tam, kde klient (muž či žena) chtějí dosáhnout lepšího a mladistvějšího vzhledu kůže. Velmi dobře lze touto metodou vyhladit i drobné vrásky (u hlubších je třeba kombinace více metod např. botulotoxin, výplně apod.), korigovat změny pigmentu jednotlivých okrsků kůže (např. pigmentové skvrny), odstranit zhrubělou kůži, ale použití je možné také u změn po proběhlém akné či jiných kožních onemocnění (např. neštovice). Resurfacing umí pomoci při problémech s povislou kůží v predilekčních místech jakou jsou oční víčka. Nejčastějšími místy, kde se resurfacing aplikuje jsou oblast celého obličeje, krku, dekoltu a horních končetin. Při zákroku není nutné ošetřit celou plochu, je možné ošetřit jen daný okrsek např. s pigmentovou skvrnou. Ke zvolení optimálního postupu je nutná konzultace s lékařem před zákrokem. Jen tak lze zaručit maximální efekt a spokojenost ošetřeného klienta.

Kdy se resurfacing používá?

Optimální je zákrok naplánovat na podzimní a zimní měsíce, neboť se jedná o období s nejnižší intenzitou slunečního svitu. Ošetřená kůže je velmi citlivá na UV záření a je třeba ji před ním chránit. Pokud již nastane situace, že kůži nelze před sluncem bezpečně skrýt, je nutné aplikovat krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF 50 a více) a to po dobu minimálně 2-3 měsíců od ošetření.

Jak zákrok probíhá?

Cca 1 hodinu před zákrokem si klient na místa, která jsou plánována k ošetření aplikuje znecitlivující krém. Jeho anestetický účinek lze zesílit přiložením potravinové fólie. Poté dochází k aplikaci velkého množství laserových paprsků pomocí speciální hlavice. Délka zákroku je úměrná velikosti ošetřované plochy. I přes správnou aplikaci anestetického krému může pacient v průběhu aplikace laseru cítit pocit jako intenzivní tepla, štípání či pálení. Tyto pocity mohou přetrvávat i 20-30 minut po skončení ošetření a lze je eventuálně medikamentózně ovlivnit.

Rekonvalescence a hojení

Po provedeném zákroku bývá kůže začervenalá a může být i mírně oteklá. Její vzhled není příliš hezký, ale je to zcela normální pozákroková fáze a není třeba se ji obávat. Velmi rychle se mění a výsledný efekt stojí za to. Hojení však zabere cca 4-5 dnů, proto doporučujeme si pro tuto dobu vyhradit volno a pečovat o ošetřené plochy v klidu domova. Fáze otoku brzy mizí a postupně se objevuje fáze, kdy se stará kůže začíná olupovat a tvoří se nová. Právě tato fáze je velmi citlivá na lokální péči. Důležité je opakovaně péči promašťovat (ideálně Cicatridina krém) a šetrně pleť omývat. V žádném případě se šupinky kůže či drobné stroupky nesmí strhávat!!! Může to vést ke špatnému hojení či jizvení. Kůže se sama vyčistí a vyhojí do cca 4 dnů. Vzhledově je napjatější, hladší a může vypadat až o 10 let mladší. Efekt frakčního resurfacingu přetrvává dlouho, řádově měsíce či roky. Po ošetření je třeba se vyvarovat působení UV záření (zejména slunečního) a chránit ošetřené plochy krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF 50 a více).